Je kop eraf

rainbow flag

Op deze dag van de vrijheid komt de Belgische krant De Morgen met een opmerkelijk artikel over jonge lesbische vrouwen in Rusland. Het lijkt een onmogelijke spagaat: in een samenleving waar LBGT’ers min of meer tot staatsvijand zijn gemaakt, en ‘homo-propaganda’ strafbaar is, je toch vrij voelen. In het moderne Rusland kun je blijkbaar homoseksueel én patriot zijn. Of is deze vrijheid een illusie? 

Ondertussen wordt volgens the Guardian de situatie van LBGT’ers in een andere uithoek van de voormalige Sovjet Unie steeds nijpender. In Kyrgyzstan, waar twee jaar geleden na een relatief liberale koers van enkele decennia ook wetten tegen ‘homopropaganda’ zijn aangenomen, lijden veel LBGT’ers onder dagelijkse bedreigingen en geweld. Van online boodschappen als ‘we snijden je kop eraf’, afpersing door de politie - die geld wil zien voor het geheimhouden van iemands identiteit - tot ‘corrigerende verkrachting’ van homoseksuele mannen en vrouwen. Veelzeggend zijn de tekeningen bij het artikel, blijkbaar durfden de geïnterviewden het niet aan om met een foto in de krant te komen. 

Wat artikelen als deze laten zien, is dat vrijheid - échte vrijheid - kwetsbaar is, en niet alleen gevierd mag worden maar ook bewaakt.

Zij aan Zij wenst je een fijne Bevrijdingsdag.

 

Reacties

Log in om reacties te lezen en zelf te reageren.



Recent nieuws:

I van intersekse

'Wij zijn hier. Sterker nog, wij zijn overal: wij zijn je buren, je vrienden, je docenten, je filmsterren, je rocksterren, je theatermakers, je kunstenaars, je broers en zussen, je ouders. Intersekse, wij bestaan!'

Lees verder

Sterke vrouw

Nora Akachar deelt haar persoonlijke zoektocht. Hoe word je een sterke vrouw, een Tamghart? Een tocht vol humor en scherpe levensvragen zie vanaf 19 februari in de theaters.

Lees verder

Horoscoop februari 2025

Het is tijd om je hart te volgen met vastberadenheid en passie, maar laat je niet verblinden door haar mooie ogen. Het einde van de maand wordt intens. Wat staat jou te wachten?

Lees verder
Meer nieuws & achtergronden