Strijd voor vrijheid

Je eigen leven in vrijheid leven, zonder vast te zitten in een systeem dat je beperkt of onderdrukt. Een systeem dat gevaarlijk kan zijn voor je gezondheid, lichamelijk maar ook geestelijk. Deze documentaires op het IDFA 2024 laten zien hoe verschillende vrouwen de kracht en energie vinden om op hun eigen manier te strijden tegen onrecht. In veel gevallen staat het patriarchaat centraal – een samenleving waarin mannen de dominante rol hebben. Dat thema loopt als een rode draad door de documentaires My Stolen Planet, Teaches of Peaches, The Last Expedition en Zurawski v Texas.

De Iraanse filmmaker Farahnaz Sharifi, geboren in 1979 tijdens de islamitische revolutie in Iran, ontdekt al op jonge leeftijd dat ze moet leren leven in twee werelden: één met en één zonder hoofddoek. De hijab is veel meer dan een stuk stof, en dat stuk stof is veel meer dan zomaar een hijab: 'It is all of their power to control all of our lives. It's as though our entire fate and theirs are tied to this piece of fabric.' ('Het is al hun macht om ons leven te beheersen. Het voelt alsof ons hele lot – en dat van hen – aan dit stuk stof verbonden is.')

In haar heel persoonlijke en kwetsbare debuutdocumentaire My Stolen Planet voert Sharifi strijd tegen de verplichte hoofddoek in de openbare ruimte. Want wie zich daar niet aan houdt, riskeert arrestatie, mishandeling of zelfs gevangenisstraf. Via homevideo's en privébeelden uit de tijd vóór de invoering van het verplichting – die ze illegaal weet te bemachtigen – ontdekt ze een wereld waarin mensen vrij konden dansen en genieten. De beelden zijn

Lees meer

Reacties

Log in om reacties te lezen en zelf te reageren.



Recent nieuws:

Hit Me Hard and Soft

Billie Eilish op het witte doek! De samenwerking met niemand minder dan James Cameron (Titanic, Avatar) zorgt voor een unieke 3D-ervaring waarin je de show van héél dichtbij beleeft.

Lees verder

Naar school met twee mama's

'Kijk mam, daar is ze, zij heeft twee mama's!' roept een van de klasgenootjes van onze dochter in de gang van de school. 'O, wat leuk lieverd', antwoordt haar moeder vrolijk.

Lees verder

Ze wil naar een parenclub

Ik ben totaal uit mijn doen. Ik heb echt geen zin in zoiets. Erger nog: nu ik weet dat mijn vrouw wel oren heeft naar zo'n ervaring, bekijk ik haar anders. Ik heb geen zin meer in seks met haar.

Lees verder
Meer nieuws & achtergronden